در این مطلب به شما خواهیم گفت که چگونه وردپرس شبکه ایجاد کنید. شما می‌توانید در داخل سیستم WordPress وب‌سایت‌های متعددی را مدیریت کنید بدون این که نیاز داشته‌باشید از نسخه جدیدی از آن استفاده کنید. در این مقاله ما به شما نصب وردپرس شبکه را به صورت کامل یاد خواهیم داد. در ابتدا بیایید که اول با سیستم شبکه آشنا شویم و بدانیم که این واژه چه کاری انجام می‌دهد.

WordPress Multisite (وردپرس مولتی سایت) چیست؟

اول از همه باید به شما بگویم که وردپرس شبکه یا همان وردپرس مولتی سایت به شما اجازه می‌دهد که همزمان از یک وردپرس چند سایت را مدیریت کنید. در واقع شما با همین یوزر و پسورد فعلیتان می‌توانید سایت‌های جدیدی را ایجاد کنید حتی می‌توانید به کاربرانتان اجازه دهید که در دامین شما، وبلاگ بسازند. حالا ما برای آموزش وردپرس شبکه باید در ابتدا ببینیم که به چه چیزهایی نیازمندیم.

برای نصب وردپرس شبکه به چه چیزهایی نیاز داریم؟

باید دقت کنید که تمام سایت‌های احتمالی شما در یک هاست قرار می‌گیرد و این یعنی اینکه اول از هر چیزی باید مطمئن شوید که از یک سرویس میزبان خوب استفاده می‌کنید. البته به شما توصیه می‌کنم که اگر قصد دارید از این قابلیت در سیستم وردپرستان بهره ببرید از یک سرور اختصاصی استفاده کنید. سرورهای اشتراکی سرعت سایت‌های شما را به شدت پایین می‌آورند و این نکته می‌تواند کاربران زیادی را از شما ناامید کند. خوب می‌دانید که ناامیدی کاربران و کاهش ترافیک سایت شما به صورت مستقیم باعث کاهش توجه موتورهای جستجوگر به سایت شما می‌شود و در نتیجه سئو سایت شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. علاوه بر اتنخاب یک سرور اختصاصی نکته دیگری که باید برای آموزش وردپرس شبکه بدانید، تسلط نسبی به سیستم وردپرس است. شما باید بدانید که چگونه وردپرس را نصب کنید و یا چگونه برای تغییرات و ویرایش فایل‌ها از  FTP استفاده کنید. حالا که پیش نیازهای خود را شناسایی کردیم به سراغ تیتر بعدی می‌رویم تا بدانیم چطور ویژگی وردپرس چند رسانه‌ای یا همان وردپرس شبکه را فعال کنیم.

چطور قابلیت وردپرس شبکه را فعال کنیم؟

همانطور که گفتیم این قابلیت در خود سیستم وردپرس موجود است و نیاز نیست که برای ایجاد آن از نسخه جدیدی استفاده کنیم. تمام چیزی که ما برای فعال کردن این ویژگی نیاز داریم همان سیستم وردپرس سایتمان است. بعد از راه‌اندازی وردپرس می‌توانیم این ویژگی را فعال کنیم. نکته جال توجهی که وجود دارد این است که شما می‌توانید همین قابلیت مولتی سایت را در همه سایت‌های خود فعال کنید و یک شبکه بزرگ از سایت‌های مختلف را ایجاد کنید.

نکته: قبل از هر کاری ابتدا از همین نسخه موجود یک بک آپ تهیه کنید تا اگر در  حین تنظیمات به مشکلی برخوردید به راحتی بتوانید از یک فایل پشتیبان استفاده کنید.

برای فعال کردن Multisite ( وردپرس شبکه)، با استفاده از یک سرویس گیرنده FTP یا  فایل مدیریت  cPanel به سایت خود متصل شوید و فایل wp-config.php را برای ویرایش باز کنید.  شما باید کد زیر را در wp-config.php خود و قبل از عبارت /* That’s all, stop editing! Happy blogging. */  اضافه کنید

حالا فایل wp-config.php خود را ذخیره و آپلود کنید و به محیط سرور بازگردید. کد بالا به راحتی قابلیت وردپرس شبکه را برای شما فعال می‌کند. حالا شما باید در مورد تنظیمات و نحوه استفاده از آن بیشتر بدانید. پس در قدم بعدی از آموزش نصب و راه‌اندازی وردپرس شبکه به چگ.نگی راه اندازی آن خواهیم پرداخت.

چگونه وردپرس شبکه را راه اندازی کنیم؟

حالا به قسمت راه اندازی این قابلیت رسیدیم. قبل از هر چیزی باید مطمئن شوید که تمام پلاگین‌ها و افزونه‌های جانبی را خود را در سایت وردپرسی تان غیر فعال کرده‌اید. برای این‌کار، به قسمت پلاگین‌ها Plugins بروید و از قسمت پلاگین‌های نصب شده  Installed Plugins، همه پلاگین‌ها را انتخاب کنید. مانند تصویر پایین از منوی کشویی ‘Bulk Actions’ گزینه غیر فعال کردن ‘Deactivate’ را انتخاب کنید و سپس روی دکمه  ‘Apply’ کلیک کنید.

آموزش وردپرس شبکه

بعد از غیر فعال کردن تمام پلاگین‌ها، می‌توانید به صفحه Tools Network Network Setup بروید تا وردپرس شبکۀ خود را پیکربندی کنید.

صفحه Tools  > Network Setup

در صفحه تنظیمات شبکه، متوجه خواهید شد که ماژول mod_rewrite آپاچی در سرور شما نصب شده است.

حالا کاری که باید انجام دهید این است که به وردپرس بگوئید کدام نوع ساختار دامنه برای سایتهای شبکه شما استفاده می‌شود، برای مثال ساب دایرکتوری یا زیرساب دامین. پس از آن شما نیاز به ارائه یک عنوان برای شبکه خود دارید. دقت کنید که ایمیل خود را در قسمت ایمیل مدیریت درست وارد کرده باشید و در آخر بر روی دکمه نصب کلیک کنید تا روند راه اندازی وردپرس شبکه ادامه پیدا کند.

وردپرس در حال حاضر به شما کد هایی را نمایش می‌دهد که شما باید به فایل wp-config.php و .htaccess اضافه کنید.

 

از کلاینت FTP یا مدیریت فایل cPanel برای کپی و پیست کردن کد در این دو فایل استفاده کنید.

پیکر بندی تنظیمات شبکه

حالا که وردپرس شبکه خود را راه اندازی کردیدباید تنظیمات شبکه (network settings) را نیز پیکر بندی کنید.

برای انجام این کار، شما باید به «Dashboard Network» بروید تا تنظیمات شبکه را تغییر دهید، سایت های جدید مورد نظرتان را اضافه کنید و سایر تنظیمات را پیکربندی کنید. مثل تصویر زیر موس خود را روی گزینه ‘My Sites’ ببرید و از آنجا روی Network Admin » و سپس روی  Dashboard کلیک کنید.

در این قسمت متوجه خواهید شد که محیط شما تغییر کرده است و گزینه‌های جدیدی برای مدیریت وردپرس شبکه شما به وجود آمده است.

همچنین یک ویجت داشبورد جدید را خواهید دید که به شما امکان ایجاد سایت جدید و یا افزودن کاربران جدید را می‌دهد.

داشبورد در Network Admin

 

نصب وردپرس شبکه

برای پیکربندی روی لینک تنظیمات در ساید بار ادمین کلیک کنید. اولین گزینه‌ای که در قسمت تنظیمات به آن برخورد می‌کنید، تعیین عنوان سایت مورد نظر و ایمیل ادمین آن است. اطلاعات خواسته شده را به درستی وارد کنید.

ریجستر کردن وردپرس شبکه

بخش تنظیمات ریجستر (‘Registration Settings’) در صفحه تنظیمات شبکه یکی از مهمترین تنظیمات در تنظیمات شبکه شماست. به طور پیش فرض، هر دو قسمت  نام کاربر و ریجستر سایت در شبکه غیرفعال است. شما می توانید سایت خود را برای ثبت نام کاربر باز کنید یا اجازه دهید که کاربران موجود در دامین سایت شما به فعالیت بپردازند. تصویر زیر محیط تنظیمات ریجستر را نشان می‌دهد:

اگر شما می‌خواهید در وردپرس شبکه خود، چندین سایت مختلف را برای ثبت نام باز کنید می‌توانید گزینه ‘Registration Notification’ را انتخاب کنید که هر بار کاربرجدیدی وارد می‌شود و یا سایت جدیدی ایجاد می‌شود به شما مستقیماٌ اعلام کند. اگر میخواهید مدیران سایتهای خاص را قادر به افزودن کاربران جدید در سایتهای خود کنید، میتوانید کادر کنار گزینه  ‘Add New Users’ (افزودن کاربران جدید) را علامت بزنید.

محدود کردن گزینه ثبت ایمیل اجازه می‌دهد تا محدودیت سایت یا ثبت نام کاربر را برای آدرس های ایمیل از حوزه های خاص محدود کنید. اگر شما فقط می خواهید اجازه دهید افراد سازمان خودتان کاربرانتان باشند و فقط آن‌ها اجازه ساختن سایت داشته باشند این گزینه می‌تواند به شما کمک زیادی بکند همچنین به طور مشابه،  می‌توانید دامنه‌های خاصی را از ثبت نام ممنوع کنید.

تنظیمات سایت جدید

بخش «تنظیمات سایت جدید» به شما امکان می دهد گزینه های پیش فرض برای سایت های جدید ایجاد شده در شبکه خود را پیکربندی کنید.

شما می توانید ایمیل های خوش آمدید و محتویات پست پیش فرض، صفحه و نظر پیش فرض را تغییر دهید.

تنظیمات وردپرس شبکه خود را آپلود کنید

این نکته اهمیت زیادی دارد که از منابع سرور خود مراقبت کنید.

در بخش تنظیمات آپلود، می توانید کل مقدار فضای سایت را که می توانید برای بارگذاری استفاده کنید را محدود کنید. با انجام این کار تا حدود زیادی از سنگینی سایت خود جلوگیری خواهید کرد. مقدار پیش فرض 100 مگابایت است که احتمالا برای حداقل 100 آپلود عکس مناسب است. شما میتوانید این مقدار را بسته به کاربری خود افزایش یا کاهش دهید.

شما می‌توانید به صورت پیش فرض انواع عکس‌ها فایل‌های صوتی و متنی (pdf) و فایل‌های ویدیویی را آپلود کنید و حتی در صورت تمایل می‌توانید فایل‌های دیگری را مانند  doc docx odt را به آن اضافه کنید. در نهایت هم می‌توانید برای کاربرانتان محدودیتی قائل شوید که نتوانند فایل‌های سنگین و پر حجم را در سایت شما آپلود کنند. با این کار تا حدود زیادی از سرور خود مراقبت کرده‌اید.

تنظیمات منو پلاگین

در تنظیمات منو گزینه ای برای فعال کردن منوی اداری برای بخش پلاگین ها در سایت های شبکه پیدا خواهید کرد.

با فعال سازی این منو پلاگین به مدیران مربوطه نشان داده خواهد شد.

آنها می‌توانند پلاگین را در سایت های شخصی خود فعال یا غیرفعال کنند، اما نمی توانند پلاگین های جدیدی نصب کنند.

چطور سایت‌های جدید را به وردپرس شبکه اضافه کنیم؟

حالا که قسمت‌هایی از سایت جدید خود را تغییر داده‌ایم باید بدانیم که چگونه می‌توانیم آن را به وردپرس شبکه خود اضافه کنیم. انجام این کار بسیار ساده است به قسمت My Sites در سیستم وردپرس خود بروید و از آنجا به Network Admin در نوار ابزار ادمین بروید.

در این قسمت یک لیست از سایت‌های نصب شده در وردپرس شبکه شما را نشان داده می‌شود. به طور پیش فرض، سایت اصلی، خود را به عنوان تنها سایت در وردپرس شبکه Multisite ذکر شده است. این یعنی هنوز سایتی به آن اضافه نشده است. برای اضافه کردن سایت مورد نظر روی دکمۀ افزودن جدید (Add New) در بالای سایت کلیک کنید. تصویر زیر این قسمت را نشان می‌دهد.

حالا در صفحۀ افزودن سایت جدید، شما باید آدرس سایت جدیدی که می‌خواهید به وردپرس شبکه اضافه کنید را وارد کنید.

 لازم نیست که آدرس کامل را تایپ کنید، فقط بخشی که می خواهید به عنوان ساب دایرکتوری یا ساب دامین استفاده کنید. بعد از آن قسمت عنوان سایت، زبان مورد نظر سایت و ایمیل ادمین را وارد کنید. شکل زیر این قسمت‌ها را به شما نشان می‌دهد.

صفحۀ افزودن سایت جدید

شما می توانید یک آدرس ایمیل مدیریت دیگری غیر از آنچه که در حال حاضر از آن استفاده می کنید برای مدیریت سایت‌های جدید خود اضافه کنید. اگر آدرس ایمیل جدیدی که وارد می‌کنید قبلاٌ در سایت شما استفاده نشده باشد، سیستم وردپرس یک کاربر جدید اضافه خواهد کرد و یوزر و پسورد را به آن خواهد فرستاد. حالا که تمام فیلدهای بالا را پر کردید روی گزینۀ اضافه کردن سایت کلیک کنید. توجه داشته باشید که اگر یوزر جدید ساخته اید یوزر و پسورد به ایمیل جدید فرستاده خواهد شد. در این بخش توضیح دیگری نمانده است در مرحلۀ بعدی در آموزش وردپرس شبکه باید یاد بگیریم که چگونه تم‌ها و پلاگین‌های مورد نیاز خود را به وردپرس شبکه اضافه کنیم. پس به سراغ تیتر بعدی می‌رویم.

چطور تم‌ها و پلاگین‌ها را به وردپرس شبکه اضافه کنیم؟

اضافه کردن تم‌ها

به صورت پیش فرض مدیران سایت نمی‌توانند در وردپرس شبکه تم یا پلاگینی را نصب کنند. شما باید پلاگین/تم خود را نصب کرده و به آن‌ها در وردپرس شبکه دسترسی دهید.برای اضافه کردن تم‌ها از My Sites به Network Admin و از آن‌جا به صفحۀ Themes بروید.

حالا شما یک لیست از تم هایی که در حال حاضر نصب شده اند را در وردپرس شبکه خودمی‌بینید. با کلیک بر روی «فعال کردن شبکه» بر روی تم مورد نظر می توانید این تم را در سایت های دیگر به اشتراک بگذارید. علاوه بر این می‌توانید تم‌هایی را که فعال کرده‌اید را در صورتی که نیازی به آن ندارید غیر فعال کنید. برای اضافه کردن تم جدید روی گزینۀ Add New کلیک کنید و به همان صورتی که قبلاٌ تم را نصب می‌کرده‌اید عمل کنید. حالا که تم جدید را نصب کرده‌اید می‌توانید تم مورد نظر خود را به وردپرس شبکه اضافه کنید.

اضافه کردن پلاگین‌‌ها

برای اضافه کردن پلاگین‌ها هم به صورت بالا عمل کنید. برای اینکار از My Sites به Network Admin و از آن‌جا به صفحۀ Plugins بروید.

نکته: اگر منوی Plugins را برای مدیران سایت در «تنظیمات شبکه» فعال کرده باشید، مدیران سایت می توانند پلاگین های نصب شده خود را فعال یا غیرفعال کنند.
دیگر چیزی برای توضیح در مورد وردپرس شبکه باقی نمانده است. به عنوان تیتر آخر به نحوۀ عیب یابی وردپرس شبکه می‌پردازیم که اگر در هر صورتی با آن به مشکل خوردید بتوانید به سرعت علت آن را بیابید.

چگونه وردپرس شبکه را عیب یابی کنیم؟

به طور معمول بیشتر مشکلات در وردپرس شبکه به خاطر پیکر بندی نادرست در قسمت wildcard ساب دامین اتفاق می‌افتد. پس اول از همه مطمئن شوید که وب هاست شما wildcard ساب دامین را پشتیبانی می‌کند. یکی دیگر از موارد رایج این است که هنگام استفاده از وردپرس شبکه از طریق ساب دایرکتوری، برخی از کاربران نمی‌توانند پس از اضافه کردن کد مورد نیاز در فایل wp-config.php به  قسمت مدیریت سایت های خود وارد شوند. برای درست کردن این مشکل باید کد

1
define('SUBDOMAIN_INSTALL', false);
را در  wp-config.php به صورت زیر اصلاح کنید.
1
define('SUBDOMAIN_INSTALL', 'false');
اگر مشکل از ساب دایکرکتوری باشد، بعد از انجام این کار مطمئناٌ درست خواهد شد.

صحبت پایانی

به پایان مقالۀ آموزش نصب و ایجاد وردپرس شبکه رسیدیم. امیدوارم که این مقاله به شما کمک کرده باشد و بتوانید از این به بعد به راحتی وردپرس شبکه را بر روی سایت‌های مورد نظر خود ایجاد کنید. در طول این متن، ابتدا با معنی و کارایی وردپرس شبکه آشنا شدیم و سپس به چگونگی فعال سازی و راه‌اندازی آن پرداختیم. در ادامه یاد گرفتیم که چگونه سایت جدید خود را تنظیم کنیم و چطور این سایت‌ها را به وردپرس شبکه خود اضافه کنیم. همچنین بررسی کردیم که چگونه در وردپرس شبکه تم‌ها و پلاگین‌های مختلف را اضافه کنیم و اگر با مشکلی رو به رو شدیم؛ چگونه وردپرس شبکه را عیب یابی کنیم. از اینکه تا پایان متن ما را همراهی کردید از شما سپاسگزارم، اگر سوالی در این زمینه برای شما به وجود آمده که جواب آن در مقاله موجود نیست آن را در قسمت نظرات منعکس کنید تا به آن پاسخ دهیم. بی صبرانه منتظر دیدگاه‌های شما هستیم.

 


آموزش کامل نصب وردپرس شبکه
به این مطلب امتیاز دهید