یکی از مشکلات رایج مدیران سایت ها مواجه شدن با صفحه سفید وردپرس است، این حالت جای نگرانی ندارد زیرا محتوای سایت شما حذف نشده و در پایگاه داده قرار دارد فقط اختلالی وجود دارد که اجازه نمیدهد سایت شما باز شود و باید اون اختلال برطرف شد تا سایت دوباره به حالت اول بازگردد.

در این مطلب ابتدا توضیح خواهیم که چرا مشکل صفحه سفید وردپرس اتفاق میفتد سپس 6 روش سریع برای رفع آن را به شما معرفی خواهیم کرد

چرا صفحه سفید وردپرس اتفاق میفتد؟

این اتفاق معمولا زمانی رخ میدهد که قالب یا افزونه ای که روی سایت نصب شده است کد های PHP آن دچار مشکل هستند و یا محدودیت حافظه ایجاد میشود. اگر سایت تنها برای کاربران باز نمیشود اما مدیر سایت میتواند از پیشخوان وردپرس فعالیت انجام دهد نشان میدهد که مشکل از سمت افزونه یا قالب است.

با وارد کردن آدرس yourdomain.com/wp-admin در آدرس بار مرورگر میتوانید این موضوع را چک کنید

این مشکل ممکن است در مرورگر های مختلف متفاوت نمایش داده شود، به عنوان مثال در مرورگر کروم با پیغام “این صفحه کار نمیکند و قادر به پردازش نیست” ظاهر میشود، مانند تصویر زیر:

در مرورگر فایرفاکس نیز تنها صفحه سفید بدون هیچ ارور یا خطایی ظاهر میشود:

روش های حل صفحه سفید وردپرس

روش 1 – غیر فعال کردن افزونه ها و پوسته ها

یکی از ساده ترین و رایج ترین روش های رفع صفحه نمایش سفید وردپرس این است که به سادگی تمام پلاگین های خود را غیر فعال کنید البته در صورتی که هنوز به پیشخوان مدیریتی دسترسی دارید و برای شما باز میشود!

دونه دونه پلاگین ها را غیر فعال کنید و ببینید با غیر فعال کردن کدام افزونه سایت درست میشود، سپس پلاگین خراب را از سایت حذف کنید و جایگزینی برای آن پیدا کنید

اگر مشکل از افزونه ها نبود به سراغ پوسته سایت بروید و آن را عوض کنید و مثلا قالب 2017 وردپرس را فعال کنید، سپس ببینید آیا سایت همچنان خراب است یا درست شده

اگر شما نمی توانید به پیشخوان خود دسترسی داشته باشید باید از طریق هاست این کار را انجام دهید و افزونه ها را غیر فعال کنید، در لینک زیر به طور کامل این مورد آموزش داده شده است:

غیر فعال کردن افزونه از طریق هاست

روش 2 – رفع خطاهای کدنویسی

یکی دیگر از دلایل معمول صفحه سفید مرگ، این است که اگر کد را در سایت وردپرس خود ویرایش کرده اید،ممکن است تصادفا یک اشتباهی کرده باشید.

یک حرف اضافه در جای اشتباه درون کدهای افزونه یا قالب می تواند کل سایت شما را از بین ببرد. بله، این نوع ترسناک است! این یکی از دلایلی است که اگر آشنایی با کدنویسی ندارید هرگز نباید کدی را در سایت خود ویرایش کنید.

در این حالت ساده ترین راه این است که از آخرین بکاپ سایت خود استفاده کنید و آن را ریستور کنید، در غیر این صورت میتوانید سایت را به یک برنامه نویس معمتد بسپارید تا باگ را شناسایی و از بین ببرد

روش 3 – فعال کردن حالت خطایابی

اگر هنوز صفحه سفید وردپرس روی سایت دیده میشود ولی علت را نمیدانید، می توانید حالت خطایابی را فعال کنید که هر خطایی را نشان می دهد. مسئله این است که وقتی یک خطای مرگبار رخ می دهد سایت به کل محو میشود و ما نمیتوانیم علت دقیق را بفهمیم. اگر این اتفاق بیفتد قبل از اینکه هر محتوایی نمایش داده شود، یک صفحه سفید بدون متن نشان داده میشود.

برای فعال کردن حالت خطایابی شما باید فایل wp-config.php را از طریق هاست و جایی که وردپرس خود را نصب کرده اید باز کنید. در داخل آن باید خط زیر را پیدا کنید:

سپس مقدار false را به true تغییر دهید و ذخیره کنید.

حال اگر سایت خود را باز کنید یک خطا مانند زیر مشاهده میکنید که به شما علت بروز مشکل را میگوید و در پایان فایل خراب و همچنین خطی که کد خراب در آن وجود دارد را به شما اعلام میکند:

Cannot redeclare get_posts() (previously declared in /var/www/html/wordpress/wp-includes/post.php:1874) in /var/www/html/wordpress/wp-content/plugins/my-test-plugin/my-test-plugin.php on line 38

در کد بالا به عنوان مثال میگوید که یک مشکل جدی در افزونه ای به نام my test plugin در فایل my-test-plugin.php و در خط 38 آن وجود دارد که باید برطرف گردد

روش 4 – محدودیت حافظه را افزایش دهید

گاهی ممکن است مشکل از محدودیت حافظه سایت شما باشد و با صفحه سفید در وردپرس خود مواجه شوید! برای رفع این مشکل باید محدودیت حافظه را افزایش دهید که، برای انجام این کار کافیست فایل wp-config.php را باز کنید و کد زیر را به انتهای آن اضافه کنید

سپس فایل را ذخیره کنید.

همچنین میتوانید از طریق فایل htaccess نیز این افزایش حافظه را انجام دهید، کد زیر را به انتهای فایل .htaccess اضافه کنید:

اما اگر دسترسی کامل به هاست خود دارید میتوانید از طریق فایل php.ini نیز این کار را انجام دهید، کد زیر را قرار دهید درون این فایل:

هر کدام از 3 روش بالا را انجام دهید محدودیت حافظه افزایش پیدا میکند

بعد از انجام این کار سایت خود را بررسی کنید و ببینید مشکل برطرف شده است یا خیر

روش 5 – بررسی سطح دسترسی فایل ها

علت ایجاد صفحه سفید مرگ سطح دسترسی فایل ها نیست اما این مورد میتواند مشکل ساز شود، کسی چه میداند شاید علت همین باشد و بررسی کردن آن ضرری ندارد!

برای وردپرس 3 قانون در مورد سطح دسترسی به فایل ها وجود دارد که باید حتما رعایت شود:

  • تمام فایل ها باید 664 باشند
  • تمام فولدر (پوشه) ها باید 775 باشند
  • فایل wp-config باید 660 باشد

3 قانون بالا را میتوانید به طور دستی و بسیار ساده از هاست چک کنید اما اگر دسترسی SSH به سرور خود دارید، می توانید قوانین بالا را با دستور زیر اعمال کنید، آن را از دایرکتوری root وردپرس با کدهای زیر اجرا کنید:

اگر در این مورد اطلاعات کافی ندارید یا میترسید انجامش دهید میتوانید از هاستینگ خود کمک بگیرید

روش 6 – بررسی برای به روز رسانی خودکار خطا

گاهی اوقات وردپرس ممکن است با به روزرسانی مشکل ایجاد کند، مانند زمان بندی سرور! در اغلب موارد، وردپرس خود را به صورت خودکار مشکل را حل می کند، اما در بعضی موارد خاص، ممکن است منجر به یک صفحه ی سفید از مرگ شود!

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به جایی از هاست که وردپرس نصب شده است بروید و ببینید آیا یک فایل maintenance وجود دارد یا خیر، اگر وجود داشت آن را حذف کنید و سایت خود را دوباره باز کنید تا همه چیز به حالت عادی باز گردد.

اگر بروزرسانی کامل نباشد، ممکن است به صورت خودکار برای شما انجام شود، در این صورت همه چیز باید به همان حالت عادی برگردد. اگر همه چیز با شکست مواجه شود، باید به طور دستی وردپرس خود را آپدیت کنید، در لینک زیر مورد آموزش داده شده است:

آموزش به روز رسانی دستی وردپرس

 

صحبت پایانی

تمام مواردی که مشکل صفحه سفید را از بین میبرند در این مطلب به شما گفته شد، معمولا با غیر فعال سازی پلاگین و یا قالب این مساله برطرف میشود اما اگر برطرف نشد موارد دیگر را تست کنید و اگر باز هم مورد برطرف نشد در قسمت نظرات همین مطلب برای ما گزارش دهید تا هم مشکل شما را برطرف کنیم و هم تجربه خودمان را در این زمینه بیشتر کنیم 🙂


صفحه سفید وردپرس و 6 روش رفع آن
به این مطلب امتیاز دهید