در این قسمت از آموزش وردپرس قصد داریم در مورد رفع خطای 500 سرور داخلی صحبت کنیم.

بر خلاف دیگر خطاهای معمول وردپرس، خطای 500 سرور داخلی (Internal Server Error) می تواند کاملا مزاحم باشد، زیرا به شما نمی گوید کجا را بررسی کنید و چه چیزی را حل کنید.

با وجود این واقعیت که ما وردپرس را دوست داریم، برخی خطاهای وردپرس می توانند ما را دیوانه کنند، چه اینکه یک خطای ناشناخته PHP باشد، یک صفحه سفید دردناک از مرگ و یا یک بروزرسانی خودکار. با این حال، یک خطای سرور داخلی، شایعترین خطا است که اغلب یک وبسایت وردپرس را در یک حالت وحشت زده قرار می دهد. اما آرام باشید چرا که راه حلی برای آن داریم

علل خطای سرور داخلی (Internal Server Error)

مسئله این واقعیت این است که خطای داخلی سرور خاصی برای وردپرس نیست، این می تواند در هر وبسایتی که توسط هر پلتفرم یا سرور نصب شده باشد، رخ دهد. و به دلیل ماهیت کلی این خطا، توسعه دهندگان معمولا نمیدانند چطور مشکل را حل کنند.

دقیقا مانند این است که از پزشک خود بخواهید داروها را برای شما تجویز کند بدون این که بگویید مشکل چیست!

گفته می شود ممکن است موارد خاصی وجود داشته باشد که برخی از آنها باعث خطا می شوند:

  • فعال بودن یک پلاگین یا یک قالب با کدهای خراب
  • فایل خرابکارانه .htaccess همچنین می تواند این مشکل را به وجود آورد
  • یک محدودیت حافظه PHP تمام شده

مراحل رفع خطای 500 سرور داخلی

رفع خطای سرور داخلی وردپرس نیاز به مقدار زیادی عیب یابی دارد که ممکن است کمی طراحی وب سایت یا عملکرد وب سایت شما را خراب کند. بنابراین، قبل از اینکه به رفع مشکل در وب سایت خود بپردازید، همیشه توصیه می شود که یک بکاپ کامل از سایت تهیه کنید.

هنگامی که شما یک نسخه پشتیبان از وب سایت خود دارید، به خوبی می توانید پیش بروید!

مرحله 1: بررسی فایل خرابکارانه .htaccess

Htaccess یک فایل متنی ساده پنهان است که در سرور ذخیره می شود تا تعامل بازدیدکنندگان خود با سایت کنترل شود. همچنین می تواند برای جلوگیری از ترافیک خاص به دسترسی وب سایت شما استفاده شود. سایر توابع فایل htaccess عبارتند از تنظیم مجدد تنظیمات حساب، ایجاد تغییر مسیر، تنظیم صفحات پیش فرض، بازنویسی URL ها، ممنوعیت پیوندهای داغ و موارد دیگر.

هنگام تلاش برای رفع خطای سرور داخلی، اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک فایل خرابکارانه .htaccess را بررسی کنید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که فایل اصلی .htaccess را به .htaccess_old تغییر نام دهید و ذخیره کنید.

حال صفحه اصلی سایت را رفرش کنید و بررسی کنید که آیا مشکل همچنان ادامه دارد یا خیر ؟ اگر شما دسترسی به وب سایت خود را دوباره به دست آورده اید، فایل .htaccess شما خراب شده است و باید آن را جایگزین کنید. و اگر هنوز در حال دریافت یک خطای سرور داخلی (Internal Server Error) هستید، به راه حل بعدی بروید.

مرحله 2: افزایش محدودیت حافظه PHP

گاهی اوقات نیز تمام شدن ظرفیت حافظه پی اچ پی باعث ایجاد خطای 500 میشود، برای افزایش محدودیت حافظه PHP در وب سایت خود، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • با استفاده از Filezilla یا Cyberduck، به FTP کلاینت وصل شوید
  • فایل wp-config.php را از دایرکتوری ریشه وردپرس باز کنید
  • داخل کدها خط زیر را اضافه کنید

با این حال، اگر قادر به افزایش میزان حافظه با این روش نباشید، می توانید از روش زیر استفاده کنید.

  • یک فایل متنی خالی با نام php.ini ایجاد کنید
  • این کد را در آن قرار دهید: memory=64MB
  • فایل را ذخیره کنید
  • با استفاده از FTP آن را در پوشه wp-admin بارگذاری کنید

مجددا وبسایت خود را چک کنید،اگر افزایش میزان حافظه شما مشکلی را حل نکرد، احتمالا لازم است عیب یابی سخت تری را انجام دهید.

مرحله 3: غیرفعال کردن تمام پلاگینها

اگر هیچ چیزی کار نمی کند، وقت آن است که پلاگین های خود را بررسی کنید. ممکن است یک پلاگین خاص در وب سایت شما این خطا را ایجاد کند یا یک یا دو پلاگین با یکدیگر متضاد باشند.

برای پیدا کردن پلاگین که باعث خطای سرور داخلی می شود، باید تمام پلاگین های خود را یک بار غیرفعال کنید. اگر شما می توانید به داشبورد وردپرس خود دسترسی داشته باشید، می توانید پلاگین های خود را به راحتی غیرفعال کنید.

با این حال، اگر شما نمیتوانید به داشبورد سایت خود دسترسی پیدا کنید، باید به حساب FTP خود بروید یا file manager خود را باز کنید.

پس از اتصال به سرویس گیرنده FTP، به پوشه /wp-content/ بروید. در داخل این پوشه، شما یک پوشه به نام plugins خواهید دید. این جایی است که وردپرس تمام پلاگین ها و فایل های مربوطه را ذخیره می کند. اکنون برای غیرفعال کردن تمام پلاگینها در یک بار، شما باید این پوشه را به plugins_old تغییر نام دهید. این کار به طور خودکار تمام پلاگین های شما را در یک زمان غیرفعال می کند.

آیا مشکل را حل کرد؟ اگر بله، یکی از پلاگین های شما این مشکل را ایجاد می کند و برای پیدا کردن افزونه ای که انجام می دهد، شما باید یک روش ضربه و پیگیری بازی کنید. شروع به دوباره فعال کردن پلاگین های خود را یک بار دیگر از داشبورد وردپرس خود را تا زمانی که پلاگین معیوب را پیدا کنید. پس از پیدا کردن، شما می توانید پلاگین را با یک دیگر جایگزین کنید و به یک برنامه نویس افزونه گزارش خطایی بدهید.

مرحله 4: دوباره بارگذاری فایل های اصلی وردپرس

اگر مشکل خطای 500 هنوز وجود داشته باشد، می توانید بار دیگر فایل های اصلی وردپرس را آپلود کنید. این راه حل ایده آل است که وبسایت شما فایل فاسد داشته باشد. فایل های داخل wp-admin و wp-includes را حذف و دوباره آپلود کنید

همچنین شما می توانید به قسمت بروز رسانی وردپرس بروید و دکمه نصب دوباره را کلیک کنید. به یاد داشته باشید مجددا وردپرس خود را فقط از داشبورد وردپرس نصب کنید.

مرحله 5: تماس با سرور میزبانی شما

اگر هیچکدام از موارد بالا، نتوانستند مشکل شما را حل کنند، با پشتیبانی هاست خود تماس بگیرید و به آن ها خطای 500 سرور داخلی (Internal Server Error) را گزارش دهید تا هرچه زودتر مشکل را از سمت هاست برطرف کنند

امیدواریم توانسته باشیم به شما در این مورد کمک کنیم

پیروز باشید


رفع خطای 500 (Internal Server Error) در وردپرس
به این مطلب امتیاز دهید